شما شیعیان قدر امام حسین(ع) را نمی‌دانید

«آنطوان بارا» نویسنده و روزنامه‌نگار که سوری الأصل و ساکن کویت است و سابقه ده‌ها سال فعالیت مطبوعاتی و عضویت در برخی نهادهای فرهنگی بین المللی را دارد، بیش از هر چیز به خاطر نشر کتاب «حسین در تفکر مسیحی» در جهان شهره است.

‏او هرچند پس از انتشار این کتاب از یک سو با استقبال گسترده در برخی کشورهای اسلامی مواجه گردید اما از سوی دیگر با ممنوعیت‌های جدی در برخی دیگر از کشورها مواجه شد و حتی در کویت هم از فشارها و حمله‌ها در امان نماند. علاوه بر ممنوعیت انتشار و توزیع کتاب،کار به شکایت از وی و محاکمه او به جرم واهی اهانت به خلیفه سوم، عثمان بن عفان، کشید و مدت‌ها به همین خاطر درگیر و گرفتار بود.

‏وی که در کتاب خود ـ الحسین فی الفکر المسیحی ـ به طور مفصل به موضوع بشارت حضرت مسیح به امام حسین(ع) پرداخته پس از بیان ارادت و دلبستگی قلبی خود به سیدالشهداء(ع) می‌گوید: شما شیعیان قدر امام حسین را نمی‌دانید. اگر امام حسین(ع) از ما مسیحیان بود، در هر زمینی پرچمی از او بر می‌افراشتیم و مردم را به نام حسین به مسیحیت دعوت می‌کردیم. امروز امانت بزرگ پیام و رسالت فریاد و خروش او در روز عاشورا به شما شیعیان و مسلمانان سپرده شده و باید این پیام را به جهان برسانید.

 او در گفت‌وگویی درباره کتابش که در تازه‌ترین کتاب «محمدرضا زائری» با نام «پدر، پسر، روح‌القدس» منتشر شده، معتقد است: «من در آغاز جز مسائل کلی و مشهور حادثه کربلا را نمی‌دانستم به خاطر این که معمولأ در دوران تحصیل چندان به این موضوع پرداخته نمی‌شد ولی هنگامی که حدود 40 سال پبش با حضرت آیت الله شیرازی آشنا شدم ایشان چند کتاب درباره امام حسین(ع) به من داد و وقتی آنها را مطالعه کردم دیدم حماسه کربلا در نوع خود نظیر ندارد و تعجب کردم که چه طور این موضوع در میان متفکران مسلمان مورد توجه نیست. متفکران اهل سنت طوری از این موضوع یاد می‌کنند که گویی فقط یک حادثه تاریخی بوده و شیعیان هم با دیدگاهی به آن می‌پردازند که جنبه عاطفی در آن غالب است. و وقتی به آثار مستشرقان مراجعه کردم دیدم در فضایی مادی به تحلیل مسئله پرداخته و از جوانب انقلاب روحی و اجتماعی آن غافل بوده‌اند.»

آنطوان بارا در پاسخ به این سوال که امام حسین(ع) مشخصا در قلب او چه جایگاه و موقعیتی دارد؟، می‌گوید: «آیا می‌شود چنین سؤالی را از کسی پرسید که کتاب او شاهد سختی‌هایی است که بر سرش آمده و ملامت هایی که تحمل کرده و دشواری هایی که برایش فراهم کرده اند و تیرهایی که بر سرش فروریخته‌اند و محاکمه در دادگاه و منع کتاب و ضررهای شدید مادی و معنوی تحمل کرده؟ ولی در عین حال تمام اینها جز بر عشق من به امام حسین(ع) اضافه نکرده تا آ نجا که به من لقب «مسیحی شیعه» دادند و امید من این است که من هم یکی از کسانی باشم که پیامبر اکرم(ص) درباره آنها فرمرد: «مثل اهل بیتی کمثل سفینه نوح، من رکبها نجی ومن تخلف عنها غرق...»

وی در مورد برجسته‌ترین بخشی که او را در روند تحقیق در خصوص عاشورا تحت تاثیر قرار داده نیز اینگونه می‌گوید: «وقتی که امام حسین(ع) برسر قبر پیامبر(ص) به خواب می‌رود و رسول خدا را می‌بیند که او را در آغوش می‌فشارد و می‌گوید: «حسین عزیزم، گویی دارم تو را می‌بینم که در خاک و خون غلتیده‌ای» و همین طور وقتی که حضرت زینب(س) بالای سر جنازه خونین برادر ایستاده و سر بر می‌دارد و می‌گوید: «خدایا این قربانی را از ما بپذیر...» و دیگر وقتی که حضرت فرزند شیرخوارش را بر دست گرفته و برایش آب طلب می‌کند اما نوزاد در آغوشش کشته می‌شود، اما سخت‌ترین منظره هم وقتی است که شمر بر سینه‌ حضرت نشسته و محاسن حضرت را گرفته و سر از بدن حضرت جدا می‌کند...»

این پژوهشگر مسیحی در پاسخ به این سوال که «آیا فکر می‌کنید امام حسین(ع) در روز قیامت برای شما کاری می‌کند؟» نیز تصریح می‌کند: «بله، سرورم امام حسین در روز «لا ینفع مال و لا بنون» من را مورد لطف و کرمش قرار خواهد داد زیرا او می‌داند که چه قدر برای تألیف و انتشار این کتاب سختی کشیدم ...»

کتاب «پدر، پسر، روح‌القدس» را انتشارات خیمه با قیمت 4200 تومان منتشر کرده که در واقع «تجلی عشق علوی و شور حسینی در آثار شاعران و نویسندگان مسیحی» است.

/ 0 نظر / 11 بازدید